Jak usprawnić swoje trawienie?

Jak usprawnić swoje trawienie?

Po obiedzie czujesz się ciężko i sennie, masz nieregularne wypróżnienia, pojawia się zgaga, a może nawet pobolewa Cię wątroba? Zadbaj o swoje trawienie zanim będzie za późno!

Dlaczego coraz trudniej tolerujemy pewne posiłki? 

Z wiekiem zdolność trawienia naturalnie się zmniejsza, ale nasze nawyki pozostają takie same. Jedną z przyczyn jest też traktowanie organizmu żywnością przetworzoną, alkoholem i lekami, co odbija się mocno na kondycji wątroby. Trzecim istotnym powodem jest stres. Stres potrafi zahamować procesy trawienne bez względu na to, czy jedliśmy w biegu, czy po prostu stresujemy się kolejnym dniem. Jest to reakcja fizjologiczna: w stres aktywuje układ współczulny, który odpowiada za reakcję „uciekaj albo walcz”. W takiej sytuacji organizm nie traci zasobów na wydzielanie soków trawiennych czy ruchy robaczkowe – są one zmniejszone lub całkiem wstrzymane.

Oto nasze wskazówki dla lepszego trawienia, które możesz wprowadzić w życie już od dzisiaj:

Stosuj zioła pobudzające trawienie – garść dobrej jakości przypraw dodawanych do każdej potrawy to podstawa. Zioła takie jak: koper, kminek, kolendra, papryka, bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, gorczyca powinny być używane w naszej kuchni na co dzień. Oprócz tego można stosować herbatki z tych ziół, czy krople żołądkowe.

Wypróbuj enzymy trawienne – rozwiązanie proste i skuteczne. Zastosowanie do posiłku enzymów trawiennych pozwala nam nie tylko uniknąć ciężkości po posiłku, ale też podkręcić metabolizm i lepiej odżywić organizm. Na rynku można znaleźć preparaty z enzymami zwierzęcymi (pankreatyna), roślinnymi (bromelanina i papaina) oraz pochodzenia ludzkiego (proteaza, laktaza, lipaza itp.). Należy pamiętać, aby enzymy zażywać tylko w czasie posiłku, bo mogą podrażnić pusty żołądek.

Tylko ciepłe posiłki – jest to sposób zapożyczony z medycyny wschodniej i bardzo dobrze sprawdza się u osób wyziębionych, np. z niedoczynnością tarczycy. O wiele łatwiej trawione są pokarmy poddane nawet minimalnej obróbce cieplnej. Najlepiej jest komponować swoje posiłki na bazie ciepłych dań, a suche produkty np., orzechy moczyć przed spożyciem. Nie jest to rozwiązanie dla wielbicieli sałatek, ale na pewno będzie skuteczne u osób ze spowolnionym metabolizmem.

Surówka przed daniem głównym – prosty zabieg zjedzenia najpierw surowych warzyw zanim przejdziemy do kolejnej części dania, pozwoli zaopatrzyć nas w enzymy trawienne zawarte roślinach. Dotyczy się to również warzywno-owocowych smoothie. Ważne jest to, aby były to warzywa przygotowane świeżo przed podaniem i nie poddawane obróbce cieplnej oraz w miarę możliwości rozdrobnione.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.