Jak uniknąć świątecznego przejedzenia?

Jak uniknąć świątecznego przejedzenia?

Święta kojarzą nam się ze stołem uginającym się od smakołyków. W większości domów biesiadujemy wspólnie z rodziną i często nawet przez kilka godzin nie odchodzimy od stołu. Nie trudno w takich warunkach o niestrawność i przejedzenie. Czy można ich uniknąć? Tak!

Sprawdź najlepsze sposoby na uniknięcie przejedzenia:

  1. Powolne jedzenie – delektowanie się posiłkiem może być nawet formą medytacji i praktyki mindfullness. Skup się na zapachu, wyglądzie, strukturze i wreszcie smaku potraw. Dzięki temu nie tylko czerpiemy większą przyjemność z posiłku, ale też dzięki lepszej stymulacji mózgu – mamy szansę na lepsze trawienie i szybciej czujemy sytość. Wcale nie trzeba zjeść ogromnej porcji ulubionych pierogów, żeby nacieszyć się ich smakiem!
  2. Usunięcie rozpraszaczy – podczas posiłku powinniśmy usunąć rozpraszacze takie jak telewizor, smartfon, czy książka. Gdy skupiamy się na innej czynności nie jesteśmy świadomi jak dużo już zjedliśmy i zanim informacja o sytości dotrze do mózgu, możemy być już przejedzeni.
  3. Wielokrotne przeżuwanie – chroni nas nie tylko przed przejedzeniem, ale i niestrawnością! Im lepiej pogryziony jest kęs, tym efektywniejsze jest trawienie. Istnieje wiele badań potwierdzających tę teorię. Jedno z nowszych opublikowane w Nutrition & Dietetics: the Journal of Dietitians Association of Australia (2019) dowodzi, że żując każdy kęs ok. 50 razy badani spożywali mniej kalorii niż żując normalnie bez względu na to czy byli szczupli czy otyli.
  4. Stawiamy na białko i błonnik – kiedy komponujesz swój talerz, najlepiej, aby większa jego część składała się z pokarmów białkowych i błonnikowych. Dlaczego? Dają one uczucie sytości na dłużej, a ponadto spożywanie białka zmniejsza wyrzut hormonu głodu – greliny. Należy pamiętać, że błonnik to nie tylko pełne ziarno, ale też warzywa, owoce, strączki i orzechy. Przykładowo: mięso plus sałatka jest korzystniejsza niż mięso i ziemniaki.
  5. Wybierajmy wodę – badanie z 2012 opublikowane w Annals Of Family Medicine wskazuje zależność między odwodnieniem i otyłością oraz podwyższonym BMI. Prawdopodobnie może wynikać to z faktu, że mylimy pragnienie z głodem. Odpowiedni poziom nawodnienia zapewni nam woda i ziołowe napary, lepiej jest unikać kawy i słodkich napojów.
  6. Ostrożnie z alkoholem – spożycie alkoholu zwiększa łaknienie, dlatego jeśli nie chcemy się przejeść, warto zastanowić się nad kolejną lampką wina. Poza tym alkohol spożywany w dużej ilości hamuje zdolność trawienia.

A jakie są Twoje sposoby na świąteczne przejedzenie?

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.