Probiotyki dla kobiet w ciąży

Probiotyki dla kobiet w ciąży

Ciąża nazywana „stanem błogosławionym”, raczej nie przypomina błogiej sielanki, ponieważ wiąże się z dużym obciążeniem organizmu matki i wieloma dolegliwościami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Każda mama w ciąży odczuwa zmiany związane z rozwojem dziecka i działaniem hormonów, a jedne z najbardziej uciążliwych to te związane z działaniem układu pokarmowego.

Wiele kobiet w tym czasie skarży się na refluks, zaparcia, wzdęcia, czy niestrawność, które mogą trwać nawet przez cały okres ciąży!

Czy możemy w naturalny sposób zmniejszać te dolegliwości? Tak! Z pomocą przychodzą m.in. probiotyki, błonnik i enzymy trawienne.

Przyczyny problemów trawiennych w ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety zwiększa się poziom hormonów odpowiedzialnych za rozwój dziecka i utrzymanie ciąży. Efektem ubocznym tych zmian jest m.in. większa skłonność do refluksu, zmniejszenie ilości kwasu solnego w żołądku, rozleniwienie pracy jelit i nietrzymanie moczu. Rosnące w łonie matki dziecko jeszcze bardziej pogłębia te dysfunkcje poprzez ucisk na żołądek i pęcherz moczowy.

Dlaczego w ciąży jest mało dostępnych rozwiązań?

Problemem jest to, że niewiele preparatów aptecznych i zielarskich ma opinię bezpiecznych dla kobiet w ciąży. Niewiele osób wie, że składniki preparatów na bazie ziół mogą doprowadzić do plamienia, czy przedwczesnego porodu! Są to składniki powszechne w preparatach na trawienie: mięta, rozmaryn, tymianek, cząber, anyż, jałowiec, szałwia oraz w herbatkach owocowych: lukrecja i hibiskus.

Uwaga! Powszechnie stosowane na wzdęcia ziarna kopru, mogą spowodować zaburzenia hormonalne u dziecka, ponieważ koper działa estrogennie.

Czy probiotyki są bezpieczne dla kobiety w ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania probiotyków w ciąży. Wielu specjalistów zaleca je, jako wstęp do stworzenia zdrowej flory dziecka oraz łagodzenie dolegliwości trawiennych.

Pojawiają się też nowe badania* potwierdzające, że stosowanie przez kobiety ciężarne probiotyków, poprawia odporność i zmniejsza szansę wystąpienia alergii u dzieci.

Czy są jakieś konkretne szczepy, które poprawiają jakość życia kobiety w ciąży?

Każda kobieta jest inna, dlatego my zawsze dobieramy probiotyk na podstawie indywidualnych dolegliwości i preferencji. Inny probiotyk będzie pomagał na zgagę, a inny zadba o dobrą florę noworodka. Producenci prześcigają się w wymyślaniu probiotyków dla każdej grupy wiekowej, ale nasze doświadczenie pokazuje, że nie można traktować wszystkich jedną miarą.

Czy mogę napisać do was z prośbą o dobranie dla mnie probiotyku?

Tak! Wtedy szanse na skuteczne działanie probiotyku są dużo większe, a Ty nie masz poczucia, że wybierasz opcję w ciemno. Formularz kontaktowy znajdziesz w zakładce “Kontakt“. Pamiętaj, że żadne problemy trawienne nie są nam obce!

Chcesz poznać nasze najlepsze rozwiązania na problemy w ciąży? Napisz w komentarzu!

* Baldassarre, M. E., Palladino, V., Amoruso, A., Pindinelli, S., Mastromarino, P., Fanelli, M., Di Mauro, A., & Laforgia, N. (2018). Rationale of Probiotic Supplementation during Pregnancy and Neonatal Period. Nutrients, 10(11), 1693. https://doi.org/10.3390/nu10111693

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *