13 faktów o błonniku, o których nie miałeś pojęcia
Błonnik to istotny element dobrze zbilansowanej diety, a jego regularne spożycie chroni przed rozwojem chorób metabolicznych i układu pokarmowego. Liczne badania naukowe udowadniają, że błonnik jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia.
Przedstawiamy garść faktów o błonniku. Które z nich znasz, a które są dla Ciebie nowością? Napisz w komentarzu!
- Błonnik pozytywnie wpływa na stan zdrowia osób z cukrzycą – jego regularne spożycie obniża poziom glikemii na czczo i hemoglobiny glikowanej, co udowadniają badania naukowe.
- Błonnik regularnie spożywany, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
- Regularne spożycie błonnika to doskonała profilaktyka przeciwnowotworowa.
- Zaleca się spożywać 25 – 30 g błonnika dziennie.
- Przy wysokim spożyciu błonnika należy przyjmować dużo płynów (co najmniej 2 l/ dzień), inaczej błonnik może przyczynić się do zaparcia!
- Pokarmów wysokobłonnikowych nigdy nie przyjmujemy razem z lekami, ponieważ może on zmniejszyć ich wchłanianie. Dla bezpieczeństwa działania leku należy zachować odstęp 30 min przed lub 2h po posiłku wysokobłonnikowym.
- Błonnik dzielimy na rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Jak go rozpoznać? Błonnik rozpuszczalny tworzy z wodą śluzowatą konsystencję i pęcznieje, a błonnik nierozpuszczalny to elementy włókna nierozpuszczalne w wodzie. Błonnik rozpuszczalny widzisz np. w owsiance, a błonnik nierozpuszczalny w szpinaku.
- Spożycie błonnika rozpuszczalnego spowalnia wchłanianie składników odżywczych w tym tłuszczy i cukru.
- Błonnik rozpuszczalny wiąże w jelicie wodę i toksyny, spowalnia pasaż jelitowy – jest pomocny przy tendencji do luźnych stolców.
- Błonnik rozpuszczalny to pożywienie dla mikrobiomu jelitowego i kosmków jelitowych.
- Błonnik nierozpuszczalny przyspiesza pasaż jelitowy, pozwala naturalnie usunąć niestrawione resztki z jelit i uchyłków jelitowych.
- Źródła błonnika nierozpuszczalnego to: pełne ziarno, orzechy, warzywa i owoce (fasola, groch, kukurydza, warzywa kapustne, warzywa korzeniowe, otręby pszenne).
- Źródła błonnika rozpuszczalnego to: ziarna bogate w śluzy (len, babka płesznik, babka jajowata, chia, kozieradka), warzywa i owoce (jabłka, truskawki, cytrusy, ziemniaki) oraz zboża (jęczmień, otręby owsiane, ryż brązowy).