Odzyskaj energię - 10 sprawdzonych sposobów
Co zrobić, kiedy wszystko wokół tętni życiem, a Ty nie masz siły na nic?
Przyczyn braku energii może być wiele. Warto pochylić się nad tym problemem, aby polepszyć jakość swojego życia i odzyskać energię do realizacji swoich marzeń!
Przygotowaliśmy dla ciebie 10 sposobów na odzyskanie energii. Które z nich wprowadzisz już dzisiaj?
1. Enzymy trawienne do posiłku
To krok, który możesz zastosować najłatwiej. Enzymy rozwiązują problem braku energii związanego z osłabionym trawieniem, przewlekłym stresem i jedzeniem słabej jakości. Przy stosowaniu enzymów trawiennych dostarczamy więcej składników odżywczych z każdego posiłku i zmniejsza się uczucie ciężkości oraz ospałość po jedzeniu.
2. Uszczelnienie bariery jelitowej
Przyczyną zmęczenia często jest mniejsza ilość substancji odżywczych, witamin i minerałów. W jelicie nieszczelnym /przeciekającym/ z nieprawidłową florą bakteryjną trawienie i wchłanianie pokarmu jest osłabione. Oprócz dolegliwości jelitowych obserwujemy też zmęczenie, wypadanie włosów, osłabienie paznokci itp. Zanim przejdziemy do suplementacji witaminami, aby wyrównać niedobory warto zadbać o uszczelnienie jelita za pomocą probiotyków i diety. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przeprowadzić uszczelnianie jelit – skontaktuj się z nami!
3. Poprawienie funkcji żołądka
Oprócz zastosowania enzymów trawiennych możemy również zadbać o odpowiednie zakwaszenie żołądka, np. popijając rozcieńczony ocet jabłkowy, czy rok z cytryny. Właściwe zakwaszenie żołądka zapewni efektywne trawienie m.in. białek, które są świetnym źródłem energii uwalnianej przez dłuższy czas. Unikniemy również zalegania pokarmu w żołądku, a co za tym idzie ciężkości i senności.
4. Pełnowartościowa żywność i antyoksydanty
Wszyscy wprawdzie wiemy, jakie wybory żywieniowe są najlepsze, ale trudno czasem się do nich stosować. Jeśli jednak w codziennych wyborach uwzględnisz dużą ilość warzyw i owoców oraz orzechy i oleje bogate w kwasy omega-3, a ograniczysz ilość śmieciowego jedzenia, prędko zauważysz różnicę w swoim poziomie energii.
5. Oczyszczanie organizmu
Nieustanne zmęczenie może być wynikiem obciążenia organizmu złogami, toksynami i metalami ciężkimi, które gromadziliśmy przez lata niewłaściwego odżywiania i stosowania używek. Nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, to regularne oczyszczanie organizmu jest wskazane, ponieważ środowisko (smog, plastik, zubożałe gleby) obciąża nas różnego rodzaju toksynami. W oczyszczaniu warto uwzględnić błonnik, który pomaga usunąć toksyny oraz bakterie kwasu mlekowego, które usuwają metale ciężkie z organizmu (oba znajdziesz w Biolatte Havitall). Kto raz spróbował detoksu, ten wie ile energii ma oczyszczony organizm!
6. Unormowanie poziomu cukru
Jeśli chcemy zadbać o stały poziom energii w ciągu dnia, to należy pożegnać się z dużymi dawkami cukru, ponieważ skoki i spadki energii po spożyciu cukru rozstrajają energetyczną równowagę organizmu. Jeśli Twoja energia spada drastycznie 1-3 h po posiłku węglowodanowym, może to być objaw złej tolerancji cukrów. Należy wykonać badanie obciążenia glukozą i skonsultować je z lekarzem bądź dietetykiem.
7. Uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów
Witaminy z grupy B, kwas foliowy, witamina D3 i żelazo – te składniki najczęściej mamy w niedoborze po okresie zimy, a u niektórych osób, np. chorych na Hashimoto najlepiej jest suplementować je przez cały rok (ze względu na osłabione wchłanianie). Uzupełnienie niedoborów tych witamin i minerałów bardzo często pomaga rozwiązać problem braku energii. Ale należy pamiętać, że najpierw trzeba zadbać o jelito, ponieważ przy nieszczelnym jelicie suplementacja będzie nieefektywna.
8. Więcej ruchu
Mówi się, że poranna gimnastyka działa lepiej niż kawa. Nawet mała dawka ruchu potrafi dodać energii, ponieważ krew szybciej krąży po organizmie i tkanki wszystkie są lepiej dotlenione. Natomiast jeśli bardzo intensywnie trenujesz i odczuwasz silny brak energii, to zły znak. Zbyt forsowne ćwiczenia i napędzanie się kofeiną mogą doprowadzić do tzw. zmęczenia nadnerczy.
9. Higiena snu
Jeśli czujesz senność w ciągu dnia, to należy rozważyć jakość twojego snu. Czasem wystarczy kłaść się nieco wcześniej, a czasem trzeba kompleksowo zadbać o higienę snu tj. usunąć niebieskie ekrany (telefon!) z pola widzenia przed snem, obniżyć temperaturę w sypialni, zadbać o ciszę i ciemność. Słaba jakość snu może skutkować niską odpornością na stres, a nawet zaburzeniami depresyjnymi!
10. Ograniczenie kawy
Kawa ze względu na zawarte w niej antyoksydanty ma prozdrowotne działanie na organizm, ale pod warunkiem spożywania jej w rozsądnej ilości. Jeśli co kilka godzin musisz doładowywać się naparem z czarnych ziaren i nie wstaniesz bez niego z łóżka, to nie jest to zdrowa relacja z kawą. Kawa w nadmiarze może przyczynić się do tzw. syndromu zmęczonych nadnerczy. Osoby z tendencją do nerwowości, wrażliwe na stres i mające problemy z zasypianiem powinny maksymalnie ograniczyć kawę. Kiedy kawa przestaje być dla ciebie sprawą życia i śmierci, nagle okazje się, że masz energię bez jej pomocy. 😊